ALBUM Art Color Ballet

Album Art Color Ballet to ponad 150 stron kipiących najlepszymi dziełami grupy taneczno-malarskiej. Zawiera ona jednak zaledwie niewielką część wszystkich fotografii, gdyż zespół szczyci się znacznym dorobkiem artystycznym.

Krótki wstęp albumu zapoznaje czytelnika z głównymi przesłaniami działalności bodypaintingowej. Poznajemy w nim poniekąd genezę sztuki malowania ciała, stopniowo przenosząc się do XXI wieku, a konkretniej – w świat zespołu Art Color Ballet, który od ponad 15 lat, prowadzony przez Agnieszkę Glińską, zapoznaje nas z inną, specyficzną sztuką łączenia malarstwa z tańcem i ruchem.

Spektakle tworzone przez zespół dzięki niepowtarzalnym barwom i tworzonym na ich podstawie postaciom oraz grze światła tworzą swoisty obraz dla widza – jednak nie jest to zwykły obraz. Porusza do głębi, zachęca do przemyśleń i zastanowienia.

Dziesiątki fotografii zawartych w albumie pokazują wiele postaci i technik, jakie stosuje na co dzień zespół. Szczególną uwagę przykuwa w nim mimikra, w której człowiek zdaje się być nieodłączną częścią otaczającego go świata, niemal gubiąc się w nim i zatracając. Wyraźnie zaznaczony jest także tzw. action painting, który pozwala malarzom na swobodne przenoszenie swoich inspiracji nie na papier, lecz na skórę. Owa spontaniczność i przypadkowość sprawiają, że dzieło zdaje się być organiczną formą naturalnie ukształtowaną.

Zdjęcia pokazują także różne oblicza człowieka, pokazują jego głębię i prawdziwą naturę – od zagubienia i smutku aż do szaleństwa. Zamiast zakładać maskę i kostium, tancerz poddaje się wprawnym ruchom pędzla, przez co wchodzi w skórę postaci, którą ma zagrać. Jest to dla niego bodziec, dzięki któremu dzieło jest naturalne, a on sam głębiej odczuwa misję, jaką na scenie ma za zadanie spełnić.

Album Art Color Ballet to dzieło pionierskie na polskim rynku wydawniczym – zbiór najlepszych fotografii zespołu, zebrany w jednej książce. Zachwyca oko, podbija serce, zachęca rozum do przemyśleń. Sztuka ruchu i pędzla zebrane na papierze.

Malarstwo na ciele jest słabo znanym rozdziałem sztuki współczesnej. W pracy próbuję pokazać historyczne koncepcje malarstwa na ciele, jego kontynuację w życiu społecznym i piękno współczesnego body painting.