ALBUM Art Color Ballet
Album Art Color Ballet to ponad 150 stron fotografii…
PowrótAlbum Art Color Ballet to ponad 150 stron fotografii sztuki bodypainting. Zawiera ona jednak zaledwie część wszystkich fotografii, gdyż zespół szczyci się znacznym dorobkiem artystycznym.
Krótki wstęp albumu zapoznaje czytelnika z głównymi przesłaniami działalności bodypaintingowej. Poznajemy w nim poniekąd genezę sztuki malowania ciała, stopniowo przenosząc się do XXI wieku, a konkretniej – w świat zespołu Art Color Ballet, który od ponad 20 lat, prowadzony przez Agnieszkę Glińską, zapoznaje nas z inną, specyficzną sztuką łączenia malarstwa z tańcem i ruchem.
Spektakle tworzone przez zespół dzięki niepowtarzalnym barwom i tworzonym na ich podstawie postaciom oraz grze światła tworzą swoisty obraz dla widza – jednak nie jest to zwykły obraz. Porusza do głębi, zachęca do przemyśleń i zastanowienia.
Dziesiątki fotografii zawartych w albumie pokazują wiele postaci i technik, jakie stosuje na co dzień zespół. Szczególną uwagę przykuwa w nim mimikra, w której człowiek zdaje się być nieodłączną częścią otaczającego go świata, niemal gubiąc się w nim i zatracając. Wyraźnie zaznaczony jest także tzw. action painting, który pozwala malarzom na swobodne przenoszenie swoich inspiracji nie na papier, lecz na skórę. Owa spontaniczność i przypadkowość sprawiają, że dzieło zdaje się być organiczną formą naturalnie ukształtowaną.
Zdjęcia pokazują także różne oblicza człowieka, pokazują jego głębię i prawdziwą naturę – od zagubienia i smutku aż do szaleństwa. Zamiast zakładać maskę i kostium, tancerz poddaje się wprawnym ruchom pędzla, przez co wchodzi w skórę postaci, którą ma zagrać. Jest to dla niego bodziec, dzięki któremu dzieło jest naturalne, a on sam głębiej odczuwa misję, jaką na scenie ma za zadanie spełnić.
Album Art Color Ballet to dzieło pionierskie na polskim rynku wydawniczym – zbiór najlepszych fotografii zespołu, zebrany w jednej książce. Zachwyca oko, podbija serce, zachęca rozum do przemyśleń. Sztuka ruchu i pędzla zebrane na papierze.
Malarstwo na ciele jest słabo znanym rozdziałem sztuki współczesnej. W pracy próbuję pokazać historyczne koncepcje malarstwa na ciele, jego kontynuację w życiu społecznym i piękno współczesnego body painting.